Rola sprężonego powietrza w przemyśle

Sprężone powietrze jest wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu np. w spożywczym, farmaceutycznym czy maszynowym. Jego największą zaletą jest to, że bezpieczeństwo zarówno dla operatorów maszyn, jak i środowiska. Wytwarzane jest dzięki zastosowaniu sprężarek powietrza, które umożliwiają jego kompresję. Dowiedz się, jaka jest rola sprężonego powietrza w przemyśle.

Sprężone powietrze jako sposób zasilania maszyn

Sprężone powietrze może być stosowane do zasilania urządzeń bazujących na układach pneumatycznych, których podstawową zaletą jest możliwość działania w najróżniejszych warunkach – skrajnej temperaturze i wilgotności, a nawet miejscach zagrożonych wybuchem. Żeby zapewnić powietrzu odpowiednią jakość, czystość oraz wilgotność stosuje się filtry sprężonego powietrza. Ma to szczególne znaczenie przykładowo w urządzeniach medycznych czy dentystycznych zasilanych w ten sposób.

Osuszanie, lakierowanie oraz czyszczenie

Bardzo popularne w przemyśle są osuszacze na sprężone powietrze. Umożliwiają usuwanie wody i wilgoci z budynku przy pomocy wykorzystania procesu skraplania. Medium to jest niezbędne także w procesach związanych z lakiernictwem czy czyszczeniem powierzchni w taki sposób, by nie zostały na nich żadne zanieczyszczenia. Filtry, osuszacze i bezolejowe sprężone powietrze dostępne jest w Beko Technologies, specjalizującym się w technologii sprężonego powietrza.

Przemysł spożywczy i pakowanie żywności

Sprężone powietrze jest wykorzystywane nie tylko podczas pakowania żywności, ale także:

  • mieszania i natryskiwania rozmaitych cieczy,
  • czyszczenia powierzchni,
  • przesuwania produktów na linii produkcyjnej,
  • spieniania oraz ubijania mas.

W przemyśle spożywczym ogromną uwagę poświęca się dokładnemu oczyszczaniu powietrza przed jego użyciem, ponieważ ma bezpośredni kontakt z żywnością.

Zalety stosowania sprężonego powietrza w przemyśle

Sprężone powietrze jest wyjątkowo łatwe w przechowywaniu oraz transporcie. Można je czyścić filtrami, usuwając z niego oleje, parę wodną i inne zanieczyszczenia. Ponadto to jeden z najbezpieczniejszych gazów, które mogą zasilać maszyny – jest bezwonne, niewybuchowe i nie zwiększa ryzyka pożaru. Butle ze sprężonym powietrzem można szybko i łatwo podłączyć do każdego urządzenia, dzięki obecności szybkozłączy.