Jakie są rodzaje pasów klinowych?

Wiele maszyn i urządzeń głównie przemysłowych i rolniczych wymaga efektywnego napędu. Bardzo często jest on realizowany dzięki prostym i skutecznym pasom klinowym. Są to wytrzymałe elementy napędowe występujące w wielu rodzajach w zależności od konstrukcji i zastosowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są rodzaje pasów klinowych, przeczytaj artykuł.

Na czym polega praca pasów klinowych?

Pasy klinowe przeznaczone są do przenoszenia momentu obrotowego z koła pasowego jednostki napędowej na odbiorcze koło pasowe urządzenia lub maszyny. Ich praca opiera się na zjawisku tarcia występującego pomiędzy powierzchnią czynną pasa a kołem pasowym. Pasy klinowe zbudowane są z wysokiej jakości materiałów, które minimalizując straty energii wynikające z uślizgu kół pasowych, zapewniają efektywne przekazywanie momentu obrotowego. Występują w wielu formach, o czym można się przekonać, przeglądając ofertą dystrybutora wyposażenia w zakresie wyrobów technicznych i gumowych Agro-Hurt Warszawa, który oferuje także łożyska, obejmy zaciskowe do węży, artykuły p.poż., uszczelki samochodowe, węże pożarnicze itp.

Podział pasów klinowych pod względem budowy

Do najpopularniejszych pasów napędowych należą klasyczne pasy klinowe oraz ich wąskoprofilowa odmiana. Są wytrzymałe i zapewniają płynne, skuteczne oraz bezawaryjne przeniesienie napędu. Na szczególną uwagę zasługują dostępne w wielu rozmiarach pasy klinowe Kleber o wyjątkowej wytrzymałości i elastyczności. Gwarantują cichą i energooszczędną pracę maszyn i urządzeń.

Innym typem są pasy klinowe uzębione. Mogą być produkowane ze ściętymi bokami i uzębieniem wewnętrznym, czyli biernym, które nie przenosi mocy. Dostępne są także pasy uzębione, które zapewniają pracę przekładni bez poślizgu. Wśród szerokiego asortymentu należy jeszcze wymienić pasy klinowe:

  • zespolone,
  • szerokoprofilowe,
  • z nakładkami i zabierakami,
  • obustronnie klinowe,
  • perforowane z otwartymi końcami DIN 2216,
  • wielorowkowe.

Pasy klinowe z różnych materiałów

Klinowe pasy napędowe muszą być zbudowane z wytrzymałych materiałów dostosowanych do ich zastosowania i środowiska, w którym muszą pracować. Dlatego do wytwarzania pasów stosuje się wysokiej klasy mieszanki gumowe, a także takie materiały jak silikon, chloropren, poliuretan i inne tworzywa sztuczne.