Jak motywować pracowników?        

Czym jest tak naprawdę motywacja? Zasypywani szkoleniami z jej zakresu możemy odnieść wrażenie, że to chleb powszedni. Jeśli motywacja to gotowość do działania, czy stan nastawiony na osiąganie celów, to należy zdać sobie sprawę, że nie jest procesem ciągłym. Trzeba pamiętać, że pracownika nie motywuje to, że ma pracę czy fakt, iż dostaje wynagrodzenie. To są elementy stałe, a na rynku pracy dzieje się sporo. Współczesna psychologia coraz bardziej rozpisuje się o tym, że pracodawca, motywując pracownika, powinien przede wszystkim znać jego potrzeby. Zarządzanie motywacją pracowników to bardzo ważne zadanie.

Jakie są narzędzia motywacji?

Wskazuje się wiele czynników i narzędzi, które mogą być doskonałym sposobem motywowania pracowników. Warto posiłkując się nimi – na przykład czerpiąc wiedzę z https://www.sodexo.pl/motywacja-pracownikow/narzedzia-motywacji-pracownikow/, zmieniać metody zarządzania. A to przełoży się i na atmosferę i na efekty. Rozmawiaj ze swoimi pracownikami, poznaj ich potrzeby i prywatne zainteresowania. Pracownik, który swobodnie po pracy zdąży odebrać dziecko z przedszkola, będzie pracował efektywnie, nie stresując się, czy uda się wyjść na czas. Jeśli twój podwładny ma jakąś pasję, nie utrudniaj mu realizacji celów. Jeśli czasem potrzebuje popracować w domu, a jego stanowisko na to pozwala, to dlaczego trzymać go w murach biura.

Jak wpływać na zachowania pracowników?

Nikt nie lubi być kontrolowany, pracownik też nie. Nic dobrego nie osiągniesz, stosując środki przymusu, patrząc cały czas innym na ręce i dokonując poprawek. Jeśli podwładny otrzymuje stałe komunikaty, że znowu coś zrobił źle, inaczej niż Ty, nie będzie dobrze pracował. Warto wdrożyć inne środki perswazji. Pozwól działać, mieć pomysły, popełniać błędy, a Twoi ludzie zaczną pracować kreatywnie. Innym aspektem stają się benefity. Nagroda to nie tylko podwyżka lub dodatkowe świadczenia. Jeśli znasz pracowników firmy, wiesz, co sprawiłoby mu największą radość. Dla kogoś może być to zestaw kosmetyków czy też ulubiona płyta. Wielu byłoby zadowolonych z weekendu w SPA lub udziału w imprezie survivalowej. W nagrodzie, jak w prezencie, nie chodzi o to, by był drogi, lecz po prostu trafiony. Pamiętaj, że ludzie lubią być nagradzani indywidualnie. Z drugiej strony dobrze działa też partycypacja pracowników.

Jak zaplanować motywowanie pracowników

Narzędzia motywowania pracowników trzeba odpowiednio wdrożyć. Niektórzy lubią pracę nad projektami, konkretnymi zadaniami, bo tak po prostu chce się działać. Jeśli pracownik nie pracuje za karę, dobre wyzwanie zmusi go do innego myślenia, rozwijania zainteresowań, a przez to tworzenia nowych pomysłów. I satysfakcja z takiego działania jest lepsza niż niejedna premia finansowa. Najlepiej pracuje się w zgranym zespole, z ludźmi, których się zna, rozumie i lubi. Tak też generuje się motywacja wewnętrzna. To pomaga zarówno w tworzeniu projektów, jak i rozwiązywaniu sytuacji trudnych. Należy zadbać o integrację zespołu – wspólne wyjścia, wyjazdy, małe przyjemności. Ludzie im lepiej się znają, tym chętniej ze sobą pracują.