Nota korygująca – najważniejsze informacje
Dzisiaj coraz więcej osób prowadzi różnego rodzaju działalność gospodarczą. W związku z tym konieczna jest znajomość pewnych pojęć. Wśród nich zaś na pewno znajdzie się nota korygująca . Co to dokładniej jest? Czy jest to to samo co faktura korygująca? Czemu służy i co zawiera? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdzie się poniżej.
Co to jest nota korygująca?
Przede wszystkim, trzeba odpowiedzieć na bardzo podstawowe pytanie, a mianowicie, co to w ogóle jest ta nota korygująca. Otóż każdy przedsiębiorca doskonale jest zaznajomiony z faktem, że każdy zakup czy sprzedaż wiąże się z koniecznością posiadania faktury. Co jednak zrobić, jeśli faktura została wystawiona nieprawidłowo? Czy koniecznie trzeba wszystko fakturować od nowa? Otóż nie, wystarczy właśnie nota korygująca.
Czym się różni faktura korygująca od noty korygującej?
No właśnie – czy to jest to samo? Otóż nie. Nota może zostać wystawiona wówczas, kiedy błędy w fakturze są natury formalnej. Przykładowo dotyczy daty wystawienia, nazw czy adresów sprzedawcy albo nabywcy, numerów NIP, nazwy towarów czy usługi, daty ich doręczenia itp. Mówiąc krótko – wartość samej faktury tutaj się nie zmienia. Jeśli zaś doszło do pomyłki, obniżenia cen, podwyższenia, wprowadzenia kuponu itp. wówczas konieczna jest faktura korygująca.
Jak wygląda faktura korygująca a jak nota korygująca?
Otóż różnic jest całkiem sporo. Zacznijmy od noty korygującej. W jej przypadku konieczne musi być podpisanie – że chodzi właśnie o notę korygującą a nie o nic innego. Dalej konieczny jest tutaj kolejny numer oczywiście z datą wystawienia. Dodatkowo trzeba także wpisać imiona i nazwiska podatników, nazwy firm i ich numery NIP. Koniecznie jest także wskazanie, jaka treść została skorygowana, na co i w jaki sposób.
Czym to się różni od faktury korygującej? Otóż ten drugi dokument musi zawierać nieco więcej danych. Warto także podkreślić, że zasadniczo to różne faktury korygujące różnią się między sobą takimi kwestiami, jak chociażby, czy dochodzi do zwiększenia kwoty, czy zmniejszenia. Różne są także sposoby ich księgowania. To jednak są już zagadnienia dla księgowych. Mówiąc zaś dość ogólnie taki dokument musi zawierać wyraz korekta albo wskazanie na fakturę korygującą. Dalej, konieczne jest także wprowadzenie numeru i daty zaksięgowania. Co więcej, trzeba jeszcze określić, co podlegało korekcie, z jakiego powodu, należy określić prawidłową treść korygowanych rzeczy itp.
Wzory druków czy można im zaufać?
XXI wiek to czas internetu, zatem siłą rzeczy mamy obecnie całkiem sporo różnych rzeczy jak formularze online. Czy jednak można w zasadzie im zaufać? Generalnie tak, jednak jak wszędzie trzeba być naprawdę czujnym. Warto w tym momencie podkreślić, że prowadząc własną firmę, najlepszym wyjściem jest jednak zatrudnienie profesjonalnej księgowej albo chociaż skorzystanie z usług biura zewnętrznego odnośnie księgowości. Inaczej narażamy się na utratę sporej ilości czasu i energii a dodatkowo na dość kosztowne konsekwencje pomyłek. Słowem, naprawdę znacznie lepiej jest postawić na księgowość, a nie wyszukiwać samemu formularzy online.
Podsumowując, nota korygująca wraz oczywiście z fakturą korygującą znacznie ułatwiają proces księgowania wszelkiego rodzaju pomyłek. Warto zatem zainteresować się tym tematem dokładniej – wcale nie jest tak, że pomyłka wiąże się z koniecznością natychmiastowego wygenerowana nowej faktury.