Woda w organizmie – dlaczego jest tak ważna?

Jesteś tym, co jesz – tak mówi stare porzekadło. A czy zastanawiamy się, że tak naprawdę jesteśmy tym, co pijemy? Mowa tu oczywiście o wodzie, która stanowi główny składnik naszego ciała. Do czego jej potrzebujemy i co się dzieje, gdy zapominamy o dostarczaniu jej we właściwych ilościach?

Woda, życie i codzienne funkcjonowanie

Jaka jest ilość wody w człowieku? W zależności od wieku wartość procentowa nieco się różni. Najwięcej wody znajduje się w ciele najmłodszych – u dzieci zazwyczaj osiąga ona niemal 75%. Dorosłe osoby powinny mieć około 60%, a seniorzy – 50%. Są to wartości, o których warto pamiętać, gdyż nawet niewielki spadek i niedobór, może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia.

Organizm często daje nam sygnały. Pojawiają się bóle głowy, wzrasta ciśnienie krwi, występuje rozdrażnienie – a to tylko objawy spadku poziomu wody o kilka procent. Należy wówczas bezzwłocznie zadbać o uzupełnienie tego braku.

Woda to podstawa zdrowia, dobrej kondycji i urody. Dzięki niej możemy wyglądać pięknie i świetnie się czuć. Należy pilnować odpowiedniego jej poziomu, aby uniknąć przykrych zdrowotnych konsekwencji