PIT online

Jeśli zdecydowałeś, że w tym roku rozliczysz się z urzędem skarbowym przez Internet, powinieneś wiedzieć, jak się do tego przygotować i jakie dokumenty będą Ci potrzebne. PIT online wypełnisz logując się na zaufaną platformę lub pobierzesz darmowy program i wówczas gotową deklarację wyślesz do urzędu. Sprawdź, jak rozliczyć się z urzędem skarbowym przez Internet!

Wybierz odpowiednią platformę i rozlicz PIT 2020!

Najbardziej zaufaną i pewną platformą jest strona Ministerstwa Finansów, która oprócz przejrzystej i intuicyjnej obsługi posiada praktyczne zakładki, dzięki którym Twoje dokumenty znajdują się w jednym miejscu. Jeśli logujesz się po raz pierwszy, pamiętaj, o tym, abyś odpowiednio wcześniej przygotował swoje dokumenty. Potrzebujesz oczywiście swój numer PESEL, a także numery PESEL Twojego współmałżonka lub dzieci, jeżeli chcesz skorzystać z ulgi. Oprócz tego musisz mieć pod ręką swój PIT 11, który dostałeś od swojego pracodawcy. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, prawdopodobnie zamiast wypełniać PIT 37, będziesz musiał wybrać PIT 36 ( dla tych, którzy w danym roku podatkowym prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych ). Logując się na platformę Ministerstwa Finansów, wejdź w zakładkę podatki.gov.pl i wpisz dane. Do systemu musisz wpisać także dane współmałżonka oraz dzieci, jeśli rozliczacie się wspólnie. Nie zapomnij o ulgach, które Ci przysługują: najczęściej korzystamy z ulgi na dzieci i ulgi na Internet. Kiedy już wypełnisz swój PIT online musisz sprawdzić, czy wszystko się zgadza, jeśli nie, musisz anulować dane i wpisać je jeszcze raz. Po wysłaniu swojej deklaracji, wejdź w zakładkę ,, Twoje dokumenty “ i sprawdź, kiedy Twoje zeznanie trafi do rozliczenia. Jeśli będziesz w przyszłości korzystał z tej platformy od razu po zalogowaniu zobaczysz swoją zeszłoroczną deklarację wraz ze wszystkimi danymi. Wówczas, rzeczywiście spędzisz zaledwie kilka minut na wysłaniu swojego zeznania podatkowego do urzędu skarbowego. Od momentu wysłania PITu urząd ma 45 dni na to, aby kwota należna za nadpłacony podatek trafiła na Twoje konto. Jeśli składasz deklarację w formie papierowej, na zwrot podatku poczekasz około 3 miesięcy.

rozliczenie pit online

Rozliczenie PIT za pomocą darmowego programu – na to musisz uważać!

Szczególnie wtedy, gdy chcesz po raz pierwszy rozliczyć się przez Internet, powinieneś zachować ostrożność. Nie ma żadnych przeszkód, abyś skorzystał z darmowych programów dostępnych w sieci. Pamiętaj jednak, że wpisujesz w Internet dane wrażliwe, dlatego musisz uważać – strony i programy powinny wymagać Twojej weryfikacji. W chwili obecnej nie ma też obowiązku poświadczania podpisem elektronicznym deklaracji podatkowej. Weryfikacja tożsamości osoby, która przesyła PIT 2020 przy pomocy sieci odbywa się przez podanie kwoty przychodu z poprzedniego roku. Jeżeli rozliczasz się pierwszy raz musisz przygotować sobie deklarację w formie papierowej, którą składałeś w zeszłym roku. Wszystkie urzędy korzystają z innowacji technologicznych i prognozuje się, że w przeciągu kilku lat, rozliczenia z urzędem skarbowym w formie papierowej przejdą do lamusa. Dlatego im szybciej oswoisz się z rozliczeniem przez Internet, tym lepiej dla Ciebie!