Co warto wiedzieć o pitach w 2020 roku?

W roku 2020 nastąpiło kilka zmian w skali podatkowej i co się z tym wiąże wysokość kwoty wolnej od podatku. W roku pandemii e-deklaracje są najlepszym sposobem na rozliczenie, dlatego warto skorzystać z tej opcji. Więcej na ten temat poniżej.

  1. Czym jest kwota wolna od podatku?
  2. Co warto wiedzieć o zwrocie podatku?

kwota wolna od podatku

Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota dochodu wolna od podatku w tym roku obowiązuje dla podatników, którzy rozliczają się PIT-em 36 lub 37. Do tej kwoty nie uprawniają przychody z kapitałów pieniężnych, ze zbycia nieruchomości,ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, czy opodatkowane liniowo. Także nie ma się praw do zwrotu w przypadku umów na zlecenie, dzieł, czy działalności wykonywanej osobiście, które przekraczają 200 zł. Dokładniej rzecz biorąc kwota wolna od podatku to przychód po odjęciu kosztów uzyskania oraz takich ulg podatkowych, co pozwala na obniżenie dochodu. Można użyć kalkulatora podatkowego, który pozwoli obliczyć obciążenie finansowe. Ile wynosi kwota wolna od podatku 2020 zależy od kwoty podstawy. Na przykład w przypadku zarobków do 8000 zł, jej kwota wynosi 1360 zł.

Co warto wiedzieć o zwrocie podatku?

Złożenie deklaracji PIT informuje organy skarbowe o przychodach. Z deklaracji wynika, czy zaliczki na podatek są wyższe niż roczna kwota podatku, jak trzeba zapłacić. W takim przypadku mamy prawo do zwrotu nadpłaty. W tym roku 2020 dzięki e-deklaracji otrzymamy zwrot o wiele szybciej. Warto zdecydować się na pity online, aby otrzymać zwrot podatku szybciej i wygodniej w porównaniu do poprzednich lat. Warto pamiętać, że czas do kiedy zwrot podatku przyjdzie na nasze konto zależy od momentu, kiedy wypełniliśmy deklarację. Normalnie deklaracje złożone elektronicznie zostają rozliczone w ciągu 45 dni od jej złożenia i trzy miesiące od złożenia deklaracji w formie drukowanej. W przypadku zeznania korygującego deklarację PIT termin to dodatkowego 2 miesiące. Jeśli do tej pory nie otrzymaliśmy zwrotu w 2020 roku może to być spowodowane kilkoma czynnikami. Przyczyną może być błąd w numerze konta lub jest on już nieaktualny. Możliwe także, że zwrot podatku został zaliczony na zobowiązania takie jak niezapłacone mandaty. Ostatnia z możliwości występuje w przypadku wysyłania zeznań pocztą . Możliwe, że nie doszło ono, dlatego warto mieć potwierdzenie nadania listu. Jeśli żadna z sytuacji nie miała miejsca, urząd musi zwrócić nadpłatę wraz z odsetkami za przekroczenie terminu. W przypadku złożenia korekty czas otrzymania zwrotu może się wydłużyć.