Świerzb u psa – objawy i leczenie

Świerzb to bardzo nieprzyjemna choroba wywoływana przez pasożyty, w znacznym stopniu obniżająca jakość życia naszego psa. Jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Objawy choroby

Pierwszymi objawami świerzbu są zaczerwienienia i grudki na skórze. Pies jest niespokojny, zaczyna często się drapać i gryźć. Dochodzi do uszkodzeń mechanicznych na skórze – strupów, świeżych ran, miejsc pozbawionych sierści. Kiedy zauważymy podobne objawy powinniśmy niezwłocznie udać się na konsultacje do przychodni weterynaryjnej.

Jak wyleczyć świerzbowiec u psa?

Najpierw konieczne jest potwierdzenie diagnozy przez lekarza weterynarii. Leczenie rozpoczyna się od przygotowania skóry – skrócenia bądź
(bardzo ostrożnego) wygolenia sierści w miejscach chorobowo zmienionych. Następnym etapem są kąpiele w szamponach leczniczych, mające na celu umycie dokładnie skóry i usunięcie martwego naskórka. Dopiero na tak przygotowaną skórę używa się środków przeciw świerzbowych. Leczenie często połączone jest z przyjmowaniem antybiotyków zwalczających wtórne zakażenia bakteryjne. Leczenie powinno być prowadzone przez weterynarza.